WIEŚCI Z PRZEMYŚLA #15

+

Drodzy Przyjaciele!

Pozdrowienia z Polski!

Minął kolejny miesiąc, odkąd przesłaliśmy Wam wieści z naszego zakątka świata. Choć jesteście zawsze obecni w naszej codziennej rzeczywistości poprzez Wasze wsparcie duchowe i finansowe, chcemy podzielić się z Wami kilkoma migawkami z wydarzeń w naszych ośrodkach w Przemyślu i w Bieszczadach.


Zatwarnica, dawny hotel turystyczny położony w pięknych okolicznościach przyrody, nadal pełni rolę głównego ośrodka dla naszych ukraińskich gości. Rytm życia w Zatwarnicy wciąż wyznaczają małe (i duże) uroczystości. W pierwszym tygodniu października okazją do świętowania były urodziny jednego z naszych młodszych podopiecznych.

Jednocześnie poczyniliśmy pierwsze kroki na drodze do założenia biblioteki! Inspiracją była dla nas francuska organizacja Bibliothèque sans Frontières, która zechciała udostępnić naszym gościom szereg książek w ich ojczystym języku. Szybko zorganizowaliśmy miejsce dla tej nowej propozycji spędzania wolnego czasu, która spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Jadalnia w Zatwarnicy pełni też ważną funkcję społeczną: można w niej przekazywać ogłoszenia i inne ważne wiadomości, które powinny dotrzeć do wszystkich mieszkańców.

A teraz mały wgląd w naszą polską tradycję i kulturę, ponieważ zbliżamy się do 1 listopada, uroczystości Wszystkich Świętych. Powiedzieć, że w Polsce jest to wyjątkowy dzień, to nie powiedzieć właściwie nic.

Tradycja obchodów tej uroczystości, kiedy czcimy wszystkich świętych – zarówno tych kanonizowanych przez Kościół, jak i tych znanych tylko rodzinie i znajomym – jest jednym z najważniejszych polskich świąt.

W okresie rządów komunistycznych zmieniono jego nazwę na „Święto Zmarłych”, aby uczynić go zwykłym, świeckim dniem pamięci o zmarłych członkach rodziny. I oczywiście jest to również dzień pamięci – ale mimo dość uroczystej atmosfery rozjaśnia go radość i nadzieja życia wiecznego. Widocznym dowodem tej nadziei są tysiące światełek migocących na każdym cmentarzu w całej Polsce w pierwszym tygodniu listopada, a czasem dłużej. Groby bliskich dekorowane są zniczami i świeżymi kwiatami (tradycyjnie chryzantemami).

Cmentarz Główny w Przemyślu to perła o wyjątkowej wartości historycznej. Architektura wielu grobów budzi zachwyt; niektóre z licznych pomników to prawdziwe dzieła sztuki, zwłaszcza te pochodzące z XIX i początku XX wieku, kiedy spoczynek znalazło tam wielu wybitnych obywateli miasta i bohaterów wojskowych.

Jeśli w tym czasie odwiedzisz Polskę, wizyta na jakimkolwiek cmentarzu będzie niezapomnianym przeżyciem, choć trzeba wziąć pod uwagę także opóźnienia związane z korkami na drogach. Jest to dzień wolny od pracy i większość ludzi wyrusza na cmentarze; podczas gdy ci, którzy całe życie mieszkali w rodzinnym mieście, będą mieli do pokonania tylko niewielką odległość, inni będą jechali kilometrami w różnych kierunkach, udając się do rodzinnego miasta, by odwiedzić groby swojej rodziny i spotkać się z bliskimi. Wyjaśnia to nasza historia: Polska została pocięta i podzielona między trzy wrogie państwa i wymazana z mapy świata na 123 lata, a niedługo po odzyskaniu niepodległości padła ofiarą skoordynowanego ataku Niemców i Rosjan podczas II wojny światowej w 1939 roku. Później przez dziesięciolecia była dręczona przez rządzących z Moskwy komunistów. Nasze granice zostały przesunięte, tysiące ludzi w wielu różnych miejscach zostało zmuszonych do przesiedlenia.

Po latach rozbiorów i rządach Rosji, Prus i Austrii, Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku i jest to nasze kolejne wielkie listopadowe święto. W okresie komunizmu zostało zniesione i zamiast tego promowano upamiętnienie manifestu komunistycznego 22 lipca. Święto Niepodległości zostało przywrócone jako święto narodowe w 1989 roku, po przemianach ustrojowych w Polsce, i od tego czasu obchodzone jest w uroczystej atmosferze; główne obchody z udziałem władz państwowych mają miejsce w Warszawie. Dla wielu Polaków jest to dzień refleksji nad wartością wolności, za którą tak wysoką cenę zapłacili nasi przodkowie.
Więcej informacji na temat przeszłości i teraźniejszości naszego kraju można uzyskać na stronie internetowej poland.pl.

***

Ale wróćmy do codziennych spraw. Właśnie gościliśmy kolejną wspaniałą grupę wolontariuszy, naszych amerykańskich przyjaciół z Detroit. Przyjechali pracować przy remoncie domu, który jest częścią naszego projektu poszukiwania zakwaterowania dla ukraińskich uchodźców.

Oto kilka zdjęć z tego przedsięwzięcia:

W tym samym czasie zostaliśmy zaszczyceni obecnością dwóch innych gości z Detroit: wielebnego Jima Holleya, który przez 50 lat piastował funkcję starszego pastora historycznego kościoła baptystów w Little Rock, oraz naszego przyjaciela Jacka Lintola, który już wcześniej hojnie angażował się w nasz program pomocy. Jednym z głównych punktów ich programu było spotkanie z naszym Arcybiskupem Metropolitą Adamem Szalem.

Nasi amerykańscy goście odwiedzili także opactwo w Jarosławiu i spotkali się z mieszkającymi tam naszymi podopiecznymi. Wyjątkowe prezenty, które ze sobą przywieźli, sprawiły, że wszyscy poczuli się członkami jednej drużyny (z Detroit).☺

Obecność Jacka była okazją do kolejnej imprezy integracyjnej: świętowaliśmy jego urodziny.☺

Nasi goście przed swoim wyjazdem zafundowali nam jeszcze jedną niespodziankę: wykupili pokaźną część zasobów sklepu obuwniczego i… zaoferowali całość naszym gościom!

Kolejnym radosnym wydarzeniem w Zatwarnicy był powrót naszej siostry Małgorzaty! Pracowała z nami jako wolontariuszka przez bardzo długi czas, zanim wróciła do domu swojej wspólnoty w Kijowie na Ukrainie. Bardzo tęskniliśmy za jej cennym wsparciem; teraz znów spędzi z nami pewien czas. Siostra od razu wzięła się do pracy: wspólnie z Anetą, kierownikiem ośrodka w Zatwarnicy, zorganizowały bardzo potrzebne spotkanie dla naszych gości.

Czując już w powietrzu powiew zimy, wiemy, że wkrótce czekają nas trudne wyzwania: wielu Ukraińców, którzy nie chcieli opuszczać swojego kraju i wytrwali przy tej decyzji aż do tej pory, może zostać zmuszonych do wyjazdu przez niskie temperatury i brak prądu. Przygotowujemy się na nową falę uchodźców i prosimy Was o modlitwę w tym trudnym czasie; nawet jeśli znajdziemy miejsce dla wszystkich, którzy zechcą się u nas schronić, nie stać nas na dalsze utrzymywanie tak wielu ludzi. Mimo to ufamy, że Pan Bóg zapewni nam wszystko, czego potrzebujemy, aby kontynuować nasz program wsparcia.

Dziękujemy bardzo za Waszą nieustającą pomoc!

Podobne wpisy