Full 1
Full 1
Full 1
Full 1
Full 1
Full 1
previous arrow
next arrow

Fundacja Duszpasterskiej Troski o Rodzinę

Drodzy Przyjaciele!

Dziękujemy za chęć przyjazdu do nas, aby pomóc tym, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju.


O NAS

Od pierwszych dni inwazji rosyjskiej naszą misją jest przyjmowanie przybyszów z Ukrainy (w większości kobiet i dzieci) w możliwie najlepszych, najbardziej humanitarnych warunkach, oraz pomoc w znalezieniu dla nich miejsca bardziej stabilnego pobytu, z pracą, szkołą i innym potrzebnym wsparciem. Zapewniamy im zakwaterowanie, trzy pożywne posiłki dziennie oraz opiekę medyczną, która jest możliwa dzięki współpracy z lekarzami z różnych krajów.

JAKA POMOC JEST POTRZEBNA

1. Dzieci: m.in. organizowanie dla nich gier i zabaw, zabieranie na spacery i wycieczki (wiele naszych ośrodków znajduje się w przepięknej okolicy pośród gór).

2. Osoby starsze: krótkie spacery, pomoc przy czesaniu czy myciu włosów, prasowaniu ubrań, składaniu i porządkowaniu rzeczy w szafie.

3. Różne proste prace: pomoc w sprzątaniu /remoncie naszych punktów recepcyjnych, sortowanie darów (ubrania dla kobiet, dzieci itp.), sprawdzanie terminów przydatności produktów spożywczych, koszenie trawników, montaż mebli, przygotowywanie pokoi dla nowych gości (sprzątanie, wymiana ręczników itp.)

4. Lekcje języków obcych (w tym języka polskiego oraz angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego itp.): podstawy, nauka przydatnych wyrażeń i słownictwa w danym języku; można wykorzystać zdjęcia, piosenki, filmy, aby był to dla naszych gości przede wszystkim mile spędzony czas.

5. Własna inicjatywa! Codzienne dostrzeganie potrzeb wokół siebie i znajdowanie sposobów pomocy.

ZGŁOSZENIE

Prosimy o maila o tytule „Wolontariat” na adres: biuro@pfcf.pl

WARUNKI

Większość z naszych całodobowych centrów recepcyjnych to pomieszczenia o standardzie turystycznym. Wolontariusze mają zapewnione miejsce do spania i posiłki.

Wolontariusze zostają przydzieleni do miejsc, w których są najbardziej potrzebni. Grupa może zostać podzielona zgodnie z potrzebami osób pod naszą opieką.

TRANSPORT

Nasze bieszczadzkie ośrodki oddalone są o mniej więcej dwie godziny jazdy od Przemyśla. Jest to teren górzysty, wiele wąskich dróg, transport publiczny nie wchodzi w grę. Zapewniamy transport pomiędzy naszymi ośrodkami.

Ważne jest, aby pamiętać, że sytuacja nieustannie się zmienia. Nasze plany mogą być modyfikowane każdego dnia. Wszyscy musimy być elastyczni, aby służyć najlepiej, jak potrafimy.

Z całego serca dziękujemy za każdy dzień posługi na rzecz pozostających pod naszą opieką osób z Ukrainy. Dziękujemy za gotowość do wyjścia ze swojej strefy komfortu, aby pomóc potrzebującym.

Czekamy na Was!

Ks. dr Marek Machała
Prezes Fundacji Duszpasterskiej Troski o Rodzinę
Archidiecezjalny Duszpasterz Migrantów
Archidiecezja Przemyska