WIEŚCI Z PRZEMYŚLA #21

+

Drodzy Przyjaciele!

Pozdrowienia z Polski!

Mija kolejny miesiąc i z każdym dniem przybliżamy się do pełnego rozkwitu wiosny, która daje nam powód do ogromnej radości. Olśniewające słońce, powracające po wielu tygodniach nieraz ponurej pogody zimowej, niesie ze sobą świeżą nadzieję, że w końcu wszystko dobrze się ułoży.


Staramy się regularnie organizować spotkania dla mieszkańców naszego ośrodka. Z uwagi na zmieniające się przepisy prawne, zasady uzyskiwania dokumentów czy zapomogi, konieczne jest informowanie naszych gości na bieżąco o ich sytuacji. Jedno z takich spotkań odbyło się niedawno pod przewodnictwem ks. Marka.

Jadalnia w naszym ośrodku to wyjątkowe miejsce. Służy nie tylko do spożywania posiłków, ale i do różnego rodzaju świętowania. Najczęściej są to urodziny naszych najmłodszych podopiecznych, ale bywa, że jadalnia staje się „salą podziękowań”. Tak było ostatnio, kiedy nasi goście chcieli wyrazić wdzięczność wobec jednego z naszych wolontariuszy, Rafała – za troskę, z jaką dbał o ogrzewanie ośrodka przez całą zimę (której panowanie – mamy nadzieję – dobiega już końca). Dziękujemy!!! 👏❤️

„Jabłko zjedzone z wieczora utrzyma z dala doktora” – mówi popularne angielskie przysłowie. Ale my chcemy mieć i jabłka, i lekarzy! 😂🍎🍏🧑‍⚕️ Kontynuujemy naszą serię powitań i pożegnań z amerykańskimi lekarzami, którzy podejmują daleką podróż do Polski, aby pomagać Ukraińcom przebywającym wśród nas. Jesteśmy bardzo wdzięczni za Waszą obecność i służbę!

W naszym ośrodku w górach, gdzie większość gości stanowią panie, nie mogło obejść się bez świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet! Był to dzień pełen życzeń, kwiatów i słodyczy oraz ogólnej radosnej atmosfery. Wieczór przyniósł kolejne atrakcje: koncert przygotowany przez dzieci, potańcówkę, a także drobne prezenty.

Podczas gdy w naszych domach staramy się zapewnić siostrom i braciom z Ukrainy spokojne życie i dostarczać im wielu okazji do świętowania, w ich kraju straszna wojna wciąż zbiera swoje żniwo. Oglądaliśmy ją teraz także oczyma ks. Marka, który wyruszył do Kijowa, wioząc pomoc humanitarną. Wspieraliśmy go duchowo w tej niebezpiecznej podróży, nie zapominając o modlitwie w intencji pokoju w Ukrainie i na całym świecie.

Dr. Brian, który jako wolontariusz przyjeżdża do Polski tak często, że praktycznie stał się częścią naszego zespołu, zawsze szuka sposobów, aby nasi goście nie myśleli o tym, co smutne i trudne. Tym razem zaproponował im wyjście do kina. Dziękujemy, że jesteś równocześnie lekarzem i przyjacielem!

Staramy się, aby naszym gościom niczego nie brakowało – ponieważ ostatnia dostawa bardzo smacznych jabłek została przyjęta z entuzjazmem, poczuliśmy się zachęceni do powtórzenia jej dla przebywających u nas rodzin.

A oto jeszcze jedna wycieczka zaproponowana przez dr. Briana przed wyjazdem do USA. Tym razem celem były Myczkowce ze swoimi wyjątkowymi atrakcjami: parkiem miniatur prezentującym ponad 100 modeli drewnianych kościołów i cerkwi z pogranicza (Polska, Ukraina, Słowacja), ogrodem biblijnym z roślinnością typową dla Bliskiego Wschodu, a na deser… mini zoo. Nawet deszcz nie zepsuł dobrej atmosfery! ⛪️🌳🪴🦌🦙

Kończymy naszą relację kilkoma migawkami z naszych ośrodków. W Przemyślu dwóch spośród naszych młodszych podopiecznych błysnęło kreatywnością: posprzątali, przygotowali pizzę, pokroili owoce, nakryli pięknie do stołu i zaprosili wszystkich na herbatę. Natomiast w naszym większym ośrodku w górach inni młodzi ludzie spędzili dzień równie kreatywnie, choć w nieco inny sposób, pracując z kolorowym papierem, koralikami i podobnymi materiałami.

Dziękujemy za Wasze wsparcie i w dalszym ciągu prosimy o więcej – bo wojna wciąż sprawia, że nasi goście pozostają daleko od swoich rodzinnych domów.

Podobne wpisy